top of page

Bronzová Agáta Koupilová na MS 2023

Aktualizováno: 2. 1.


Český PARA sport: Jon Super, Sports News Agency


Mistroství světa v paraplavání letos probíhalo v anglickém Manchesteru od 31. července do 7. srpna. Tři disciplíny, tři finále, tři osobní rekordy a bronz k tomu, tak by se jednou větou dalo shrnout Agátino působení na jejím prvním MS.


Třiadvacetiletá studentka práv na Masarykově univerzitě ukázala, že je bojovnice už minulý rok, který pro ni ze zdravotního hlediska nebyl vůbec jednoduchý. Dokázala se však vrátit do plného tréninku a naskočila také zpět do přerušeného studia. Zlepšovala se, podstoupila znovu mezinárodní klasifikaci, účastnila se v plném rozsahu reprezentačních soustředění, vyplavala si limit pro blížící se paralympijské hry v Paříži, svědomitě se připravovala na vrchol letošní sezóny, kterým bylo právě MS.

První den otevřela svou účast na MS vskutku obstojně disciplínou 50 metrů volný způsob, kde si v dopolední rozplavbě vyplavala svůj nový osobní rekord v klasifikační třídě S5, probojovala se také do finále a odpoledne svou formu potvrdila výkonem téměř nerozeznatelným od toho ranního.


V sobotu ji pak čekala její hlavní trať 200 metrů volný způsob, kde už v dopolední rozplavbě posunula svoje osobní maximum z roku 2018 hluboko pod hranici času 3:10 a do finále postoupila se 3. nejrychlejším časem. Od trenérů pak dostala pokyn tento čas ještě vylepšit, soupeřky měly nahlášeny lepší časy, a proto se Agáta ani trenéři na zisk medaile příliš neupínali. Krátce před osmou hodinou večer však Agáta všem vytřela zrak. Nejen, že dokázala svoje ranní zlepšení povýšit o téměř 3 vteřiny (nový OR 3:02,83) ale zároveň udržela svou startovní pozici a dohmátla jsi pro bronzovou medaili.


Po tomto neuvěřitelném výkonu v neděli Agáta účást na MS uzavírala disciplínou 100 metrů volný způsob, kde opět zlepšila svůj dosavadní čas a postoupila do finále z 5. místa. Odpoledne pak tento čas znovu vylepšila a v osobním rekordu 1:27,59 si vyplavala 6. místo na světovém šampionátu.


Trenéři SK KONTAKT BRNO její výkony hodnotí takto: Agáta je dříč. Všichni jsme věděli, že má velmi pěkně našlápnuto ke skvělým výkonům, asi nikdo však nečekal takový výsledek, možná ani ona sama. Dívalo se na to opravdu krásně, jsem na ni hrdí a těšíme se na její další výkony a spolupráci s ní.

Rádi bychom touto cestou poděkovali Všem, kteří Agátě v její přípravě na MS napomohli. Děkujeme Českému PARA sportu za veškerý servis, velký dík patří zejména karlovarské trenérce Štěpánce Řehořkové, která s Agátou pracovala na ladění formy při posledním soustředění v Bulharsku před mistrovstvím, také děkujeme její dceři Alžbětě Řehořkové, která Agátu v Brně udržovala v nastavené formě těsně před odletem. Dále pak děkujeme také Gustavovi Červenému, který reprezentanty připravuje v rámci suché kondiční přípravy, dík patří také Dušanovi Prokopovi, který s Agátou v tomto směru spolupracuje v Brně. Děkujeme všem fanouškům za velkou dávku podpory. A hlavně děkujeme Agátě za její vzornou reprezentaci klubu a gratulujeme ji i jejím paraplaveckým kolegům k velmi kvalitní reprezentaci České republiky nejen na tomto světovém meetingu.

93 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare


bottom of page